1ilaç

DONA Saşe

 A. İbrahim 

 

 

Etken Madde(ler): Glukozamin sülfat 1500 mg

 

Piyasa Şekilleri: 20 saşe içeren kutularda.

Kullanım Şekli: Günde bir saşe içeriği bir bardak suda eritilerek içilir. Glukozamin sülfatın etkisi 2-4 hafta içinde başlar. Tedaviye 6 hafta veya gerekirse daha uzun süre devam edilmelidir. Tedavi dönemleri 2 ay ara ile tekrarlanabilir.

 

 

Endikasyonları:
Sağlıklı eklem fonksiyonuna ve kıkırdak harabiyetinin engellenmesine katkıda bulunmak amacı ile, özellikle osteoartrit tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları: Glukozamine karşı aşırı duyarlılığı olanlar ve kabuklu deniz ürünlerine alerjisi bulunanlarda kullanılmamalıdır. Bileşiminde aspartam bulunması nedeniyle fenilketonürili hastalarda kullanımı kontrendikedir.

 

Uyarılar: Ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastalarda uygulama tıbbi gözetim altında yapılmalıdır. Diyabetli hastalarda kullanımında, kan glikoz düzeyleri izlenmelidir. Glikozamin sülfatın, pankreas beta hücrelerinin sekretuvar fonksiyonları üzerinde uzun dönemdeki etkileri bilinmemektedir. Özellikle diyabetli veya bozulmuş glikoz toleranslı hastalarda zararlı etkileri olabilir. Çocuklarda kullanımına ait herhangi bir bilgi yoktur. Gebelik kategorisi C'dir. Gebelik ve laktasyon sırasında glikozamin sülfat kullanımı tıbbi kontrol altında ve bilinen zorunlu durumlarda sınırlandırılmalıdır. Gebeliğin ilk üç ayı esnasında uygulamadan kaçınılmalıdır.

 

Yan Etkileri:Oral uygulama sonrasında seyrek olarak geçici yan etkiler bildirilmiştir. Santral sinir sistemi ile ilgili yan etkiler sersemlik ve baş ağrısıdır. Gastrointestinal sistemle ilgili şikayetler başlıca mide ile ilgili yakınmalar, meteorizm, kabızlık ve ishalden oluşmaktadır. Aşırı duyarlılığa bağlı olarak kaşıntı ve kızarıklık bildirilmiştir. Enjeksiyonluk solüsyon bazen bulantıyı ve nadir olarak solüsyonun lidokain içeriğine bağlı olarak kusmayı provake edebilir. Enjeksiyon bölgesinde ağrı ve iltihabi reaksiyonlar gibi yerel reaksiyonlar oldukça az bildirilmiştir.