1ilaç

BRONCHO-VAXOM Çocuk Kapsül

 A. İbrahim 

 

Etken Madde(ler): Liyofilize bakteri lizatı 3.5 mg

 

Piyasa Şekilleri: 30 kapsül içeren blister ambalajlarda.

Kullanım Şekli: 6 ay-12 yaş arası çocuklarda: Koruyucu ve destek tedavi: 3 ay süreyle her ay ardarda 10 gün aç karnına günde bir kapsül. Akut semptomların tedavisi: Semptomlar kaybolana kadar (en az 10 gün) aç karnına günde bir kapsül. Antibiyotiklerin gerekli olduğu vakalarda Broncho-Vaxom, tercihen başlangıcından itibaren antibiyotik tedavisiyle birlikte uygulanmaktadır. Kapsüllerin yutulmasında güçlük çekilirse kapsül içeriği bir içeceğe (meyve suyu, süt vb.) karıştırılarak içilebilir.

 

 

Endikasyonları:
Haemophilus influenzae, Diplococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae ve ozaenae, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes ve viridans, Neisseria catarrhalis'den elde edilen liyofilize bakteri lizatı; solunum yolunun tekrarlayan enfeksiyonlarında koruyucu olarak, kronik bronşitin akut enfeksiyöz alevlenmelerinde ve akut solunum yolu enfeksiyonlarında ana tedaviye yardımcı olarak kullanılır.

 

 

Kontrendikasyonları: İçerdiği maddelere karşı aşırı duyarlılığı olduğu bilinenlerde kontrendikedir.

 

Uyarılar: Mevcut bilgilere göre bağışıklık sistemlerinin gelişmemiş olması nedeniyle 6 aylıktan küçük çocuklara uygulanması önerilmemektedir. Gebelik kategorisi B'dir. Hayvanlardaki üreme araştırmalarında fetusta herhangi bir risk görülmemiştir, fakat gebe kadınlarda kontrollü araştırmalar mümkün değildir. Emzirme açısından ise şimdiye kadar spesifik hiçbir araştırma yapılmamış ve hiçbir veri bildirilmemiştir.

 

Yan Etkileri: Klinik çalışmalarda genellikle yan etki insidansı oldukça düşüktür. Gastrointestinal şikayetler (mide bulantısı, karın ağrısı, kusma), deri reaksiyonları (eritem, ürtiker) ve solunum rahatsızlıkları (öksürük, dispne, astma), aynı zamanda genel problemler (ateş, halsizlik, alerjik reaksiyonlar) bildirilmiştir. Gastrointestinal şikayetler devam ederse tedavi kesilmelidir. Deri reaksiyonu ve solunum problemleri uzun süreli devam ederse alerjik reaksiyona çevirmemesi için tedavi kesilmelidir.