TYLOL Plus Tablet

Nobel

Formüler > M.S.S > Analjezikler > Opiyoid Olmayanlar > Parasetamol

Etken Madde(ler):

Asetaminofen (Parasetamol) 500 mg, Kafein 30 mg

Piyasa Şekilleri:

20 tablet

 

Kullanım Şekli:

Çocuklarda 7-11 yaş arasında günde 1-3 kez yarım tablet, 12-15 yaş arasında günde 1-3 kez bir tablet. Günlük maksimum doz 50 mg/kg. Çocuklarda 4 saatten sık aralarla ve 24 saatte toplam 4 dozdan fazla verilmemelidir. 6 yaşından küçüklerde kullanılması uygun değildir. Yetişkinlerde doz günde 1-3 kez 1-2 tablettir. Günlük maksimum doz 8 tablettir. (4 g parasetamol/gün) ilaç kullanımı aralarında 4 saatlik bir zaman süreci olmalıdır.

Endikasyonları:

Baş ağrısı, migren, adet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gripal enfeksiyonlara bağlı ağrı, nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, kas ve eklem ağrıları, orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara veya yaralanmalara bağlı ağrılar ile adet zorluklarından kaynaklanan ağrılarda endikedir. Asetilsalisilik asite duyarlı olan hastalarda alternatif ilaç olarak kullanılır.

Kontrendikasyonları:

İleri derecede böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olan hastalarda kullanılmamalıdır. Parasetamol ve kafeine aşırı duyarlılığı olanlarda ve daha önce anemisi olanlarda kullanılması sakıncalıdır.

Uyarılar:

Parasetamolün 20 gramdan fazla alınmasında fatal risk vardır. Aktif alkolizm, viral hepatit, karaciğer hastalığı ve ağır böbrek fonksiyon bozukluğu olanlarda dikkatle kullanılmalıdır. Kronik alkoliklerde terapötik dozları takiben hepatotoksisite ve karaciğer yetmezliği gelişir. Kronik alkol bağımlılarında güvenli doz saptanamadığından, günde 2 g veya daha düşük dozlar önerilir. Alışılmış terapötik dozlarda kısa süreli olmak şartıyla gebeliğin tüm dönemlerinde kullanılabilir. Yüksek dozlarda devamlı kullanımı annede anemiye, yeni doğan bebekteyse fatal böbrek hastalığına neden olabilir.

Yan Etkileri:

Deride prüritik makulopapüler döküntüler, ürtiker, methemoglobinemi ve bazı gastrointestinal belirtiler gibi yan etkiler görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:

Barbitüratlar ve diğer antikonvülzanlar, kloramfenikol, desipramin, doksorubisin, mide boşalma süresini etkileyen ilaçlar ve uzun süreli tedavilerde antikoagülan ilaçlarla etkileşme olasılığı vardır. Alkol parasetamolün hepatotoksik etkisini artıracağından birlikte kullanılmamalıdır.