CORSAL Kapsül

I.E.Ulugay

Formüler > M.S.S > Analjezikler > Opiyoid Olmayanlar > Parasetamol

Etken Madde(ler):

Asetaminofen (Parasetamol) 300 mg, Klorfeniramin maleat 2 mg, Fenilefrin hidroklorür 5 mg

Piyasa Şekilleri:

30 kapsül

 

Kullanım Şekli:

Yetişkinlerde her 4-6 saatte bir 1-2 kapsül önerilir. 24 saatte maksimum 12 kapsül alınmalıdır.

Endikasyonları:

Soğuk algınlığı, grip, sinüzit, saman nezlesi ya da diğer üst solunum yolu alerjilerinde, burun tıkanıklığı, aksırık, burun akıntısı, ateş, baş ağrısı ve hafif şiddetle seyreden ağrılar gibi çeşitli semptomlardan etkili bir rahatlama sağlar.

Kontrendikasyonları:

Antihistaminiklere, parasetamol veya fenilefrine karşı aşırı duyarlılığı olan kişilerde kontrendikedir. Bazı antidepresif ilaçların (MAO inhibitörleri) bırakılmasının üzerinden 14 gün geçmeden bu kombinasyonu içeren müstahzarlar kullanılmamalıdır.

Uyarılar:

Bu ilaç kullanılırken, alkollü içecekler almaktan, motorlu araçlar veya ağır makinalar kullanmaktan sakınılmalıdır. Özellikle çocuklarda uyku hali ya da eksitabiliteye neden olabilir. Alkol, sedatifler ve trankilizanlar uyku hali etkisini artırabilirler. Astım, glokom, amfizem, kronik karaciğer rahatsızlığı, nefes darlığı, solunum zorluğu, hipertansiyon, diyabet, kalp ya da tiroid hastaları, prostat bezinin büyümesi nedeniyle idrara çıkmada zorluk çeken, antidepresif ya da yüksek tansiyon için ilaç veya MAO inhibitörü kullanan hastalar bu kombinasyonu içeren müstahzarları önerilen dozların üstünde kullanmamaları konusunda uyarılmalıdır. Bu kombinasyonu içeren müstahzarlar ateş düşürücü etkisi için 3 günden daha uzun, diğer belirtiler için 7 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır.