1ilaç

NOSTİL Burun Spreyi

DEVA

 

 

Etken Madde(ler):

Fenilefrin hidroklorür 2.33 mg/ml, Klorfeniramin maleat 4 mg/ml, Klorbutanol 5 mg/ml

 

Piyasa Şekilleri:

15 ml'lik şişelerde.

 

Kullanım Şekli:

Her püskürtme şeklindeki tatbiki 0.11 ml'ye eşittir. Erişkinlere günde 4-6 defa her iki burun deliğine 1-2 defa püskürtülmelidir. Çocukların her iki burun deliğine 1 kez püskürtülmesi önerilir. 6 yaşına kadar bebeklerde distile suyla yarı yarıya sulandırılarak kullanılabilir.

 

 

Endikasyonları:

Akut, kronik rinit, soğuk algınlığı, sinüzit, saman nezlesi veya diğer alerjik durumlara bağlı nazal konjesyonu gidermek için kullanılır.

 

Kontrendikasyonları:

Fenilefrin'in vazokonstriktör tesiri nedeniyle, atrofik rinit ve ozenada kontrendikedir. Etkin maddelerinden herhangi birine hassasiyeti olanlarda kullanılmaz.

 

Uyarılar:

3-5 günden uzun süre yüksek dozlarda kullanıldığında burunda yeniden tıkanıklık (rekonjesyon) yapabilir. Hipertiroitli, glokomlu ve hipertansiyonlularda; ciddi kalp rahatsızlığı bulunanlarda dikkatli kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Bazı şahıslarda kullanıldığında ısırgan bir his oluşabilir.