1ilaç

COLDEKS Kapsül

DEVA

 

Formüler > M.S.S > Analjezikler > Opiyoid Olmayanlar > Parasetamol

 

 

Etken Madde(ler):

Asetaminofen (Parasetamol) 325 mg, Fenilefrin hidroklorür 5 mg, Klorfeniramin maleat 1 mg, Noskapin 10 mg

 

Piyasa Şekilleri:

20 kapsül

 

 

Kullanım Şekli:

Erişkinlere günde 3 defa 1-2 kapsül, 6-12 yaş arasındaki çocuklara günde 3 defa 1 kapsül verilir.

 

 

Endikasyonları:

Grip ve soğuk algınlıklarında, soğuk algınlığına bağlı veya alerjik kaynaklı öksürüklerde, koriza, rinit ve sinüzitte, baş ağrısı ve adale ağrılarında kullanılır.

 

Kontrendikasyonları:

İçerdiği herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

 

Uyarılar:

24 saatte 6 tabletten fazla alınmamalıdır. Yüksek ve 3 günden daha uzun süren ve tekrarlayan ateş vakalarında doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. İçerdiği fenilefrin HCl nedeni ile organik kalp hastalığı, hipertiroidi, prostat hipertrofisi ve hipertansiyonu olan kimselerde dikkatle ve yüksek doz alımından sakınılarak kullanılmalıdır. Parasetamol nedeniyle karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır.

 

Yan Etkileri:

Yüksek dozda, uzun süre parasetamol kullanımı ile nadiren hemolitik tipte bir anemi ortaya çıkabilir. Klorfeniramin maleat yüksek dozda refleks azalması, dikkati toplayamama ve uyuklamaya eğilim yapabilir.